Zápasy
so 30.12.2023 | Tomáš Kalas | Foto: Marian Ježowicz / HC Oceláři Třinec

Šest branek za třetinu bylo fatálních, Hradec padl v Třinci

Zápasové menu

S rokem 2023 se hokejisté Mountfieldu rozloučili prohrou. Na ledě Ocelářů přitom nehráli přes dvě třetiny špatně, v polovině 42. minuty navíc podruhé v zápase využili přesilovku a vedli 2:1. Poté však přišel kolaps, Slezané strhli vedení na svou stranu v čase 49:22, o osm sekund později šli do trháku. Rozjetí domácí nakonec ve třetí třetině přidali celkem šest branek a zvítězili 7:2, Lvi se museli v poslední desetiminutovce obejít bez Eetiho Laurikainena, který po srážce s Voženílkem v brankovišti nedochytal.

Po třetí prohře v řadě doznala sestava změn především v útočných formacích, které byly mírně pozměněné. Startovacím gólmanem pak byl Eeti Laurikainen, pro nějž to byl tak třetí start v pozici jedničky.

Atraktivní první třetina, přesilovku za 26 sekund využil Lalancette

Hradečtí začali na ledě úřadujícího mistra s aktivním pojetím hry. Sice Pavelka musel hned na konci první minuty odpravit kotouč po šikovné Vránově nahrávce do brankoviště pro Nestrašila, jinak se však hrálo před Mazancem. V několika střídáních se Oceláři zmohli pouze na pouhé vyhození do středního pásma. Slezané vyjma povedené první pasáže na konci úvodní pětiminutovky strádali, Blain našel v sedmé minutě parádní přihrávkou Miškáře v brejku, proti jeho kličce ale skvěle zasáhl Mazanec.

Zaplněnou třineckou arénu, včetně početného kotle hostů, hokej bavil. Domácí se s tempem postupem času srovnali, na začátku deváté minuty měl velkou příležitost Dravecký, u levé tyče však Laurikainenův beton nepřehodil, následné nahození od modré, které chtěl Čacho ještě tečovat, šlo přímo do brankáře. Těsně před druhou komerční přestávkou došlo také na vyloučení, za sekání v útočném pásmu dostal menší trest Andrej Nestrašil.

První početní výhodu v utkání vyřešili Lvi za pouhých 26 sekund. Jergl po modré přihrál na Christophera Lalancettea, jehož tvrdý – zřejmě tečovaný – pokus Mazanec i přes clonícího Miškáře moc neviděl. Okamžitě po inkasování rozjeli draci velké manévry v útočném pásmu a srovnat mohl prakticky záhy Smith, šikovnou sehrávku do druhé vlny od Voženílka ale zakončil jenom do Laurikainena. O pokračující tlak skrze přesilovku se posléze Třinečtí připravili vlastním vyloučením sami a vedení po první dvacetiminutovce Hradec udržel.

Třinec taktéž využil přesilovku, po dvou třetinách bylo srovnáno

Do té druhé si ale přenášel oslabení po rozmíšce Blaina s Pánikem, přičemž prvně jmenovaný byl vyloučen za oplácení. Příběh mezi těmito hráči pokračoval i po ubránění první třinecké přesilovky, když slovenský forvard se zkušenostmi z NHL nešťastně nahozením trefil hradeckého kapitána přímo do slabin. Jen co ubránili Lvi jedno vyloučení, šli do druhého a Oceláři srovnali. Nestrašil v polovině 24. minuty vystřelil z modré a Laurikainen ramenem zasáhl, odražený puk ale spadl přímo k Martinu Růžičkovi, jenž pohodlně dorazil.

Domácí byli rázem aktivnější, měli více ze hry a dobrým pohybem si vytvořili několik zajímavých příležitostí, na druhou stranu ale obrana Východočechů vyloženě perné chvíle neměla. Mountfield těžil naopak především z možnosti střídat přímo do útočného pásma a na konci první poloviny základní hrací doby byl více vidět. Hosté nepolevovali ani nadále a první hradecká formace byla ve 34. minutě výrazně vidět. Šťastný s Freibergsem byli ve velkých příležitostech na kruzích, ani jedna nadějná střelecká pozice ale nebyla tou gólovou.

V samotném závěru se připomněli i Oceláři, Daniel Kurovský šikovně vystřídal, naskočil k puku přímo do útočného pásma a sjížděl z levého kruhu na Laurikainena, bekhendové zakončení mu však napálil jenom do betonu. Finský brankář se musel činit i proti souhře elitní formace Třince, přihrávku mířící přes brankoviště skryl pod betony. Na začátku poslední minuty neuspěl ani Perret s individuálním průnikem, a tak byl stav vyrovnaný.

Kolaps ve třetí třetině, Oceláři skórovali celkem šestkrát

Po 20 sekundách od úvodního buly třetí třetiny dostal dvě minuty za vysokou hůl Miloš Roman. Tentokrát sice nebylo využití přesilové hry ze strany Hradce tak rychlé, přesto se v čase 41:34 zadařilo. Pavelka posunul puk napravo pro Šťastného, jenž našel na hranici brankoviště Jordanna Perreta. Francouzský útočník píchnul puk mezi nohy na brankovišti klečícího Marinčina, zmátl tím i Mazance a puk se došoural za brankovou čáru. Přesně po minutě ale bylo znovu srovnáno. Richard Pánik vjížděl s kotoučem do útočného pásma, zprava nahodil na Laurikainena, kterému nenápadný pokus zajel až do branky.

Vyrovnaný duel zlomili Slezané na svou stranu při hře čtyři na čtyři, když po Kundrátkově trestu šel za katr o 17 sekund později i Jergl. Kurovský posunul puk po vyhraném buly na pravou stranu, Martin Marinčin využil zablokování blokujícího Miškáře a puk poslal nad rameno hradeckého brankáře. Hned o pouhých osm sekund později navíc kasírovali Lvi počtvrté. Čacho rozjel po levém křídle útok a předal puk rozjetému Jakubu Jeřábkovi, jenž zblízka překonal Laurikainena.

Finský gólman navíc duel nedochytal, po srážce v brankovišti s Voženílkem, která posléze spustila hromadnou strkanici, musel led opustit a místo něj naskočil Jan Lukáš. Ve spojitosti s potyčkou navíc dostali Hradečtí o dvě trestné minuty více a přesilovku Třinec využil. Přečíslení tři na dva zakončil Andrej Nestrašil a v čase 51:16 tak bylo prakticky rozhodnuto. Skóre si však domácí ještě vylepšili. Šestá trefa byla využitou početní výhodou, když od modré přesně zacílil Tomáš Kundrátek, konečnou podobu výsledku pak v čase 58:06 dal z úniku Viliam Čacho. Šest inkasovaných branek za třetinu tak rozhodlo o tom, že Třinec zvítězil 7:2.

Jérémie Blain 0 0 0 -2 6
Giorgio Estephan 0 0 0 -2 0
Ralfs Freibergs 0 0 0 -1 0
Michael Gaspar 0 0 0 -1 0
Matěj Chalupa 0 0 0 -1 0