Zápasy
ne 15.10.2023 | Tomáš Kalas

Prokletí O2 areny trvá. Sparta rozhodla šlágr v přesilovkách

Zápasové menu

Dlouho vyrovnaný šlágr 11. kola našel svoje rozuzlení až v posledních sedmi minutách utkání. Hradec na Spartě vedl díky parádní akci Jérémieho Blaina z konce 32. minuty, do konce třetiny ale stihl srovnat domácí Najman. Urputný a bojovný duel nakonec zlomili sparťané na svoji stranu díky přesilovým hrám. Vítěznou trefu obstaral v čase 53:20 Vojtěch Mozík a holešovický klub si nakonec došel pro výhru 3:1. Lvi tak stále čekají na výhru v libeňské hale od 3. listopadu 2021.

Po vítězném klání v Olomouci nebyl důvod pro zásadní změnu sestavy. Patrik Bartošák tak naskočil do svého osmého utkání jako jednička, ve čtvrté formaci nastoupil po boku Radka Pilaře a kapitána Jana Eberleho i patnáctiletý prospekt Adam Novotný.

Sparta byla aktivnější, Hradec podržel Bartošák

Od úvodního buly působila živějším dojmem Sparta. Častěji trávila čas v útočném pásmu a ostřelovala Bartošáka, který musel po necelých čtyřech minutách hry vytáhnout první těžký zákrok. Horák přebruslil na pravém křídle Pavelku a vrátil pod sebe na Kousala, jehož ve vyložené pozici vychytal právě hostující brankář, stejně tak si i za přispění tyčky pohlídal následnou dorážku. Korunovat tlak mohli posléze Pražané v přesilovce, Řepík ale opět ztroskotal na brankáři.

První třetina běžela rychlým tempem i díky tomu, že se mnohokrát nepřerušovalo. Klub z Holešovic měl i nadále více ze hry, z otočky trefil Bartošákovy betony na konci 11. minuty Forman, v dohrávce z druhé vlny neprostřelil hradeckého gólmana ani Kempný. Východočeši byli pod tlakem i při vyloučení Blaina za vyhození puku mimo hrací plochu, paradoxně v oslabení ale mohli jít do vedení. V polovině 14. minuty totiž jel sám na branku po Perretově přihrávce Marek Zachar, Kováře ale nepřekonal.

Zbytek dvacetiminutovky se posléze nesl ve vyrovnanějším duchu. Hradec srovnal hru a dokázal párkrát zahrozit v útočném pásmu, přesto byl ale přestřílen poměrěm 12:4. Nedařilo se mu ani při vhazování, ze čtrnácti buly vyhrál jenom čtyři. Tak či tak, po první periodě platil v O2 areně bezbrankový stav.

Po jednom gólu na každé straně. Na Blainovu parádu odpověděl Najman

Začátek druhé periody vybočoval z dosavadního průběhu. K vidění nebyl již tak svižný hokej, naopak se začalo častěji přerušovat. Problémy navíc dělala hradecké obraně třetí útočná formace Sparty. Řepíkův pokus zpoza branky Bartošák na začátku 25. minuty bez potíží vyrazil před sebe, Horák však puk posunul na Kousala, jenž z mezikruží selhal a odmítl proměnit svou druhou tutovou situaci v zápase.

Změnit zaběhnuté pořádky mohl Mountfield na konci 27. minuty. To nezachytil pohyb Zachara Mozík a šel na trestnou, k němuž se přidal o 62 sekund později Buchtele za vyhození puku do středových sektorů arény. Necelou minutu přesilovky 5 na 3 Lvi sehráli nejlépe až ke konci, Jasper ale zblízka Blainem vystřelený puk od modré ze vzduchu za Kováře nesklepl. V navazující početní výhodě poté neuspěl ani Tamáši, jehož bomba z úhlu skončila na masce sparťanského gólmana.

Bezbrankový stav prolomili jako první Hradečtí, a to v čase 31:56. Povedlo se to Jérémiu Blainovi, který zvolil individuální přechod do útočného pásma, na modré rychlou kličkou vyřadil ze hry bránícího Lajunena a otevřel se před ním prostor na střelu. Kovářovi puk trefil přesně nad rameno a ukázal tak, proč je jedním z nejproduktivnějších extraligových beků. Sparta však srovnala necelých pět a půl minuty před koncem. Chybu Filipa Pavlíka na zadním mantinelu využil Ondřej Najman, vyjel si s pukem před brankoviště a nadvakrát uspěl.

Domácí udeřili v přesilovkách, vítězný gól zapsal Mozík

Třetí třetinu otevřela přesilovka Sparty po vyloučení Freibergse za hru vysokou holí. Hradec ale bez potíží situaci ustál a sám mohl udeřit poté, co domácí už podruhé v utkání špatně střídali. Podruhé šel trest odpykat při své extraligové premiéře v A-týmu junior David Senčák a podruhé se vrátil na led až po uplynutí 120 sekund, přestože v závěru musel Konečný vleže zablokovat přihrávku pro Jergla, jež by zakončoval do prázdné.

Poměrně emotivní závěr na stranu loňského čtvrtfinalisty naklonila využitá přesilová hra z poloviny 54. minuty. Zatímco Freibergs byl podruhé za deset minut hry na trestné, rychlou kombinaci završila přihrávka Kousala na modrou pro Vojtěcha Mozíka. Jeho tvrdý pokus byl nad síly přesunujícího se gólmana a Lvi ztráceli. Krátce poté navíc šli Hradečtí do tří a domácí rozhodli. Kestner nejprve tvrdou střelou vyrazil Bartošákovi hůl z ruky a sparťané rozjeli sérii přihrávek, po které zakončoval do prázdné Michal Řepík.

Na platnosti čtvrtého zásahu duelu nezměnila nic ani trenérská výzva Východočechů a závěr šlágru se už nesl ve znamení nadbytečných emocí. Okuliar mimo hru nasadil na konci 58. minuty ostrý krosček Kousalovi, za nějž dostal dvě minuty, stejně tak dostal menší trest i Řepík, jenž po Okuliarovi skočil. Přestože to Lvi ještě zkusili bez brankáře, ke snížení se nedostali a z Prahy jedou s prohrou 1:3.