Zápasy
ne 22.10.2023 | Eva Šafranková

Po šesti zápasech výhra za tři body! Lvi zdolali Vítkovice 2:0

Poprvé od loňského semifinále se Hradečtí střetli s Vítkovicemi a repríza se jim povedla na výbornou. Během první třetiny si vytvořili dvoubrankový náskok, který mohli několikrát navýšit. To se jim sice i přes výraznou střeleckou převahu nepodařilo, ale mrzet je to nemuselo, protože hosté se téměř k ničemu nedostali. Lvi tak díky týmovému a zodpovědnému výkonu zaslouženě porazili Rideru 2:0 a připsali si druhé domácí vítězství. Patrik Bartošák navíc zaznamenal druhé čisté konto v sezoně.

Oproti pátečnímu utkání proti Plzni udělali trenéři Lvů v sestavě dvě změny. Svá místa si ve druhé a třetí formaci prohodili Oliver Okuliar a Evan Jasper. Vůbec poprvé si hradecký dres oblékl Giorgio Estephan, který nastoupil místo Marka Zachara, a to ve čtvrté lajně po boku Davida Šťastného a Radka Pilaře.

Aktivnější domácí šli do dvougólového vedení

Hradečtí se po čtrnácti dnech představili opět doma a chtěli před svými fanoušky předvést co nejlepší výkon. Prvních několik minut bylo pozvolnějších, ale poté měli herní převahu hráči v bílém, kteří se víceméně pořád drželi na kotouči. Jenže žádný z jejich pokusů neprošel za záda Matěje Machovského. Povedlo se to až v 8. minutě Aleši Jerglovi, který získal nahrávku od Olivera Okuliara a z prostoru nad slotem propálil k tyči svého bývalého spoluhráče z minulé sezony – 1:0.

Naopak na druhé straně Patrik Bartošák skoro žádnou práci neměl. Po nedovoleném zákroku Marka Kaluse na Olivera Okuliara u mantinelu se právě do vítkovického forvarda pustil pěstmi Patrik Marcel, jenž šel také pykat na dvě minuty. I nadále se tak hrálo v pěti hráčích na obou stranách. Puk na holi měli spíše hosté, problém jim však dělal přechod do útočného pásma. Východočeši totiž odváděli dobrou defenzivní práci. Zároveň byli aktivnější i vepředu a za to byli odměněni.

V 17. minutě byla k vidění první početní výhoda v zápase, kterou si zahráli Lvi a po minutě ji využili. Oliver Okuliar mohl střílet z levé strany, ještě se ale kličkou dokázal zbavit bránícího hráče. Nejlepší střelec Mountfieldu pak zamířil přesně mezi betony Machovského a zapsal si desátou trefu v sezoně. Nic dalšího se už v úvodní třetině nestalo, do kabin tak šli spokojenější domácí s dvoubrankovým náskokem.

Druhá perioda gól nenabídla, obraz hry se však nezměnil

Prostřední dějství patřilo zpočátku jednoznačně svěřencům Tomáše Martince, kteří využili, že to na střídačku měli blízko. Soupeře ždímali ze všech sil a pálili jednu ránu za druhou. Ridera stále nemohla vystřídat, Machovský však svůj mančaft pokaždé podržel. A to i v případě střely Jérémieho Blaina od modré, kterou hostující strážce svatyně vyrazil betonem. Záhy si první přesilovku v duelu mohli vyzkoušet i Ostravané.

V ní toho ale příliš mnoho nevymysleli. Naopak za Hradec se ukázal Jordann Perret, jehož projektil zachytil Machovský do své náruče. Obraz hry, který Mountfield nastavil v předchozí části, pokračoval i v té další. O jeho převaze svědčil i celkový počet střel, kterých domácí za uplynulých čtyřicet minut vyslali skoro pětkrát více. O jednu z nich se zasloužil třeba aktivní Patrik Marcel, avšak proletěla nad břevnem.

Vítkovičtí sice alespoň trochu zahrozili po ráně Robertse Bukartse, ale následně se museli bránit. Hokejisté zpod Bílé věže téměř celou dobu přesilovky strávili v útočném pásmu, kotouč v síti hostů nakonec neskončil. Ridera tedy druhou nejlepší početní výhodu v soutěži přežila tentokrát bez inkasování. Matěj Machovský ani Patrik Bartošák si už další zákroky nepřipsali, skóre po dvou třetinách bylo tak stále 2:0.

Lvi si vedení pohlídali a dokráčeli za vítězstvím

Největší gólovou příležitost měly Vítkovice v přečíslení dvou na jednoho, ve kterém se ocitlo duo Petr Chlán a Dominik Lakatoš. Druhému jmenovanému ale v klíčový moment hrací předmět proklouzl pod hokejkou. Východočeši mohli své vedení navýšit v další přesilovce a ke skórování nebyli daleko. Ze skrumáže před Machovským dorážel Evan Jasper, po přezkoumání na videu však puk přes brankovou čáru nepřešel.

Slezané mohli potvrdit třetí nejvyšší úspěšnost využití početných výhod, jenže v tomto případě ji nesehráli vůbec podle představ. Dokonce podruhé ve vlastním oslabení zakončoval ze samostatného úniku Jordann Perret, ale bekhendem zvedl kotouč až moc vysoko. Francouzský rychlík si tak druhou branku v sezoně nepřipsal. Pozornost Matěje Machovského prověřil také Tomáš Pavelka, jeho pokus ukryl třicetiletý gólman do lapačky.

Jak se blížil konec utkání, hra byla čím dál vyrovnanější a oba celky měly střelecké příležitosti. Ostravané se chtěli dostat do kontaktu, což se jim málem povedlo. Puk po ráně jednoho z hostujících propadl až k pravé tyčce, odkud ho však rukavicí odpálil pryč Giorgio Estephan, nejnovější posila Lvů. Ridera si vzala oddechový čas a zkoušela to se šesti muži v poli, avšak nic nebezpečného nevymyslela. Mountfield se tak mohl radovat z druhého vítězství v ČPP Aréně, tentokrát 2:0.