Zápasy
ne 24.9.2023 | Tomáš Prodělal | Foto: Banes Motor České Budějovice

Risk bez gólmana nevyšel. Motor zvítězil v prodloužení 2:1

Zápasové menu

Risk je zisk, nebo taky velká prohra. Ale postupně. V Českých Budějovicích vypadal zápas přesně tak, jak se dalo čekat. Mezi mantinely se odehrával především tuhý boj, který dlouho nepřinesl žádnou změnu stavu. Střelecké mlčení prolomil až ke konci druhé periody domácí Gulaš a už to vypadalo, že Motor zvítězí 1:0, ale Jordann Perret při hře v šesti srovnal. V prodloužení využil risku Mountfieldu bez gólmana Kubík, který Jihočechům přisoudil druhý bod.

Oproti minulému zápasu udělal Tomáš Martinec jen úpravu v zadních řadách. Druhou obrannou dvojici nově tvořil Ralfs Freibergs s Tomášem Pavelkou. Bohumil Jank se přesunul k Filipu Pavlíkovi.

Bojovná třetina gól nepřinesla

Úvod duelu byl stejně bruslivý, jako plný nepřesností, a tak se ani jeden ze soupeřů nedostal do větší příležitosti. Na straně domácích zkoušel uspět tvrdou ranou Adam Kubík, ale těsně minul bližší tyč. Christophe Lalancette zase prozkoušel Hrachovinu střelou ze slotu, domácí gólman si nadvakrát poradil. Příliš vzruchu nepřinesla ani přesilovka Motoru, ve níž dostal zabrat spíš led v jeho obranném pásmu.

Po vypršení trestu se však Jihočeši stali lepším týmem a Bartošák musel být ve střehu. Nejprve zneškodnil Vopelkovo objetí branky, následně také střelu Josefa Koláčka z bezprostřední blízkosti. Hradečtí se probrali a začali rovněž hrozit. Nejvíc nadějně vypadala kombinace na jejímž konci přes clonu pálil Jérémie Blain, Hrachovina si touš pohlídal. Po zaváhání Mountfieldu pálil ze skvělé pozice Adam Kubík, Lvy zachránilo břevno!

Dobrý úsek hostí zakončilo Okuliarovo odpískané sekání. Druhá početní výhoda Banesu už byla o něco lepší a v zajímavých situacích se objevili Jakub Valský a Brant Harris, Východočeši ale odolali a pak dokonce zahrozili. Marek Zachar dojel volný puk na kruhu a tváří v tvář brankáři zvolil střelu, jenže trefil jen znak na jeho hrudi. O dvě minuty později si oba aktéři vše zopakovali. Tentokrát dostal liberecký odchovanec ještě možnost dorážky, skóre se však nepohnulo.

8:13 na střely, ale do vedení šel Motor

V úvodu prostřední části dobrou pozici pro Jérémieho Blaina vypracoval Patrik Miškář, kanadský zadák našel jen gólmanovi plastrony. Přesilovky v tomto mači nebyly silnou stránkou Budějovic a potvrdilo se to i do třetice, když Jordann Perret kopl do vrtule a provětral defenzivu domácích. Už při hře v plném počtu prokličkoval do útočného pásma Tomáš Pavelka, jenže Hrachovina si poradil jak s Jerglovou střelou, tak Valským klouzajícím se do vlastní branky. Při přerušeních už se začalo na ledě přiostřovat.

Následovala nezáživná pasáž, fanoušek nevyznávající technické prohřešky se musel nudit. Avšak výsledkem nakonec mohlo být hradecké vedení. Mountfield ujel do přečíslení dvou na jednoho. Patrik Miškář se rozhodl vše vzít na sebe a šikovně se prosmýkl před gólmana, jenže jeho beton byl proti změně stavu. V následné hradecké přesilovce bylo srovnáno na nastřelené brankové konstrukce, když tu Hrachovinovu trefil David Šťastný z pravého kruhu.

Lvi přebrali taktovku, z čehož pramenil další faul domácích. Celé dvě minuty se Motor nemohl dostat k puku a u branky Jihočechů to vypadalo jako u Verdunu. Blain, Jergl ani Kalina však kouzlo rodáka z Brna nezrušili, a tak přišel trest na druhé straně. Brant Harris vysunul Milana Gulaše, jehož střelu Bartošák vyrazil jen pod sebe a hráč s číslem 77 své dílo dokončil – 1:0. Hosté se snažili odpovědět, ale siréna byla rychlejší. Vše proložilo ještě gesto fair-play Matěje Chalupy, který odvolal faul na svoji osobu.

Jordann Perret vynutil prodloužení

Po úvodním vhazování se Lvi vrhli do útoku, ale zapomněli na zadní vrátka. Milan Gulaš utišenou střelu z celkem velké dálky zahrál Bartošákovi na vzdálenější tyč. Při hradeckém gólmanovi stáli i nadále všichni svatí, když po přečíslení netrefil poloprázdnou branku Adam Kubík. Následovala však nejpovedenější přesilovka Motoru v utkání. Jihočeši ždímali svého soupeře a fanoušci už několikrát zvedali ruce, jenže vždy nakonec zklamaně vydechli. To samé platilo také po golfáku Filipa Přikryla.

Banes i nadále pokračoval v tlaku, avšak ten přinesl úplně jiný konec, než si svěřenci Ladislava Čiháka přáli. Brant Harris naprosto zbytečně podrážel a hosté dostali příležitost k vyrovnání. K tomu nebylo daleko. Sražená střela Šťastného se odrazila příhodně pro Alexe Tamášiho, ale Dominik Hrachovina rychlým přesunem kapitulaci zabránil. Neuspěl ani Jordann Perret, který se od mantinelu dostal až na brankoviště. Naprosto stejný osud potkal také Okuliarovu žíni z mezikruží, proti které se vytáhl maskovaný muž v modrém.

Hokejisté od soutoku Labe s Orlicí soustředili všechny své síly na útočení. Po Tamášiho průniku měl tři a půl minuty před koncem velkou šanci na hokejce Oliver Okuliar, ale Jan Ordoš se fantasticky vrátil a hrací předmět uzmul. To už se Patrik Bartošák hlásil na odvolání, za minutu byl vyslyšen a o 20 vteřin později se mohl radovat. Patrik Miškář se natlačil před gólmana, který puk vyrazil před sebe a Jordann Perret ho dopíchl do sítě – 1:1. Když Hrachovina zneškodnil Jerglovu střelu těsně před klaksonem, šlo se do prodloužení.

Kubík přisoudil Motoru druhý bod

Prodloužení nemělo dlouhého trvání. Hostující trenérský štáb chtěl využít toho, že za hrou zůstal zraněný Jan Ordoš a odvolal gólmana. Mountfield měl v pásmu převahu čtyř proti dvěma, ale Lalancettovi utekl puk a Adam Kubík střelou přes celé hřiště rozhodl zápas se svým prvním ligovým zaměstnavatelem – 2:1. Hradec bodoval i ve čtvrtém utkání sezony, avšak podruhé za sebou padl v nastavení.