Preview k zápasu
st 22.6.2011 | Martin Voltr, Lukáš Souček

Představujeme soupeře: SKA Petrohrad, první část

Čtvrtek 28.7.2011 v 17:30. Každý hradecký fanoušek má tento datum červeně vyznačený v kalendáři a netrpělivě počítá, kdy už se v Hradci Králové představí ruský velkoklub. Abychom hradeckým příznivcům zpříjemnili čekání na jeden z nejatraktivnějších duelů letošní sezóny, nahlédneme s nimi do historie nejbohatšího evropského celku současnosti.

Historie dávná i nedávná

Hokejový klub v tehdejším Leningradu v Sovětském svazu byl založen roku 1946 a spolu s moskevskými CSKA, Spartakem a Dynamem je nejstarším hokejovým klubem na území dnešního Ruska. Od té doby působí s výjimkou sezón 1947-48, 1949-50 a 1991-92 v nejvyšší sovětské, respektive ruské soutěži. Za toto dlouhé období se však ani jednou neradoval z titulu.

Vývoj názvů týmu:
1946-53 - LDO Leningrad
1953-57 - ODO Leningrad
1957-59 - SKWO Leningrad
1959-91 - SKA Leningrad
od 1991 - SKA Sankt-Petěrburg

Největší úspěchy klubu:
bronzové medaile v hokejové lize SSSR - 1968, 1971
finále poháru SSSR - 1968, 1971
vítězství ve Spenglerově poháru - 1970, 1971, 1977, 2010

Působení v KHL:

2008-09: "Experimentální" sezóna

Po vzniku Kontinentální hokejové ligy v roce 2008 byl SKA Petrohrad zařazen do Tarasovovy divize. V ní se umístil na třetím místě ze šesti, když s rovnou stovkou bodů lehce zaostal za CSKA Moskva (106 bodů) a Metallurgem Magnitogorsk (104 bodů). Čtvrtým a posledním postupujícím do play-off z této divize byl Traktor Čeljabinsk, sezóna pak končila pro Balašichu a Chimik Voskresensk.

Celkově se SKA zařadil na osmou příčku a v osmifinále narazil na devátý Spartak Moskva. Ten se pro Petrohrad ukázal být tvrdým oříškem, když hned dvakrát loupil na jeho ledě (3:2 a 2:1 v prodloužení) a dílo zkázy završil před domácím publikem vítězstvím 3:2. Pro Petrohrad tak vyřazovací boje skončily v nejkratším možném čase.

Jeho přemožitel Spartak hned v dalším kole padnul 0:3 Jaroslavli. Ta se proklestila až do finále, ve kterém po napínavém průběhu padla 3:4 na zápasy týmu AK Bars Kazaň, který se tak stal historicky prvním vítězem KHL.

2009-10: Přesypání divizí

Před druhou sezónou v KHL nahradil krachující Voskresenk klub z Jekatěrinburga. Co se však Petrohradu týkalo více, to byla změna obsazení týmů v divizích KHL. SKA tak putoval do Bobrovovy divize. Tu dokázal se ziskem 122 bodů v 56 zápasech suverénně ovládnout, když za sebou nechal postupně moskevské kluby Dynamo, Spartak a CSKA, následované Dinamem Riga a Dynamem Minsk.

První místo patřilo SKA také v celkové tabulce západní konference. Ani to mu však nebylo nic platné, neboť i tentokrát "balil kufry" hned po prvním kole proti Dinamu Riga. Opět nezvládl obě utkání na svém stadionu (0:2 a 1:3) a i když následně stav série venku snížil (4:2), soupeř využil svůj druhý mečbol poměrem 4:2 a favorita tak vyřadil 3:1 na zápasy.

Ve finále se střetlo překvapení sezóny, MVD Balašicha, s obhájcem titulu z Kazaně. Balašicha nepolevila ani proti tomuto soupeři, nakonec však stejně jako o rok předtím Spartak neudržela vedení 3:2 na zápasy a z Gagarinova poháru se opět radoval Ak Bars Kazaň.

Foto: www.khl.ru

2010-11: Prokletí prolomeno

Do zatím posledního ročníku KHL již nenastoupila Lada Togliatti, jejíž místo zaujala Jugra Chanty-Mansijsk, a právě Balašicha, jež se sloučila s moskevským Dynamem. Na volné místo v Tarasovově divizi se přesunulo Dynamo Minsk a SKA Petrohrad tak měl ve své divizi mimořádně pouze čtyři soupeře. Podařilo se mu však zopakovat loňský úspěch a s 96 body za sebou zanechal opět všechny moskevské celky (byť Dynamo jen o skóre) i Dinamo Riga.

Třetí místo v západní konferenci znamenalo shodou okolností opět soupeře ze stejné divize. Proti Spartaku Moskva už chtěl Petrohrad jednoznačně uspět a prolomit prokletí z prvních dvou sezón. Přesně to se mu povedlo, a to dokonce jednoznačným poměrem 4:0 na zápasy. Tento stav se zrodil po dvou shodných domácích výhrách 4:3 v prodloužení a venkovních 5:2 a 4:3.

Cesta za pohárem však byla ještě dlouhá, i když pro Petrohrad v podstatě ani ne. Osudným se mu totiž stalo hned čtvrtfinále proti Atlantu Mytišči. A to i přesto, že SKA vedl 3:1 na zápasy! Série nakonec dospěla až do prodloužení sedmého zápasu, po němž se z postupu do konferenčího finále těšil outsider z Atlantu.

Z titulu se nakonec radoval Salavat Julajev Ufa. Ten ve čtvrtfinále symbolicky zdolal dvojnásobného vítěze z Kazaně 4:1 na zápasy a stejným poměrem ovládl také finálové boje proti Atlantu Mytišči. Vítězství Ufy znamenalo také první radost pro české hokejisty v Kontinentální lize - na Gagarinův pohár měli tu čest si sáhnout Jakub Klepiš s Miroslavem Blaťákem.

Co o Petrohradu možná nevíte

Petrohrad je oficiálně druhé největší město Ruska, které v současné době čítá necelých pět miliónů obyvatel. Leží v severozápadní části nedaleko Baltského moře.

Ruské město se ve světe sportu nedostalo do podvědomí veřejnosti pouze díky hokeji. Z Petrohradu například pochází slavná tenistka Světlana Kuzněcovová, nejlepší krasobruslař moderní doby Jevgenij Pljuščenko nebo také fotbalista Andrej Sergejevič Aršavin. Méně známý už je Pjotr Svidler, ruský šachový velmistr, který se řadí mezi dvacet nejlepších hráčů světa.

Hokejové aréna v Petrohradě nese oficiální název Ice Palace a má kapacitu přesně 12 350 diváků. O tom, že hokej je v Petrohradě populární záležitostí dokazuje i fakt, že na letošní zápasy play-off bylo v nejbohatším klubu Evropy vždy téměř vyprodáno.

Říha a Sýkora - střídání českých trenérů

Semifinále konference loňského ročníku KHL mělo pikantní příchuť i pro české fanoušky. Proti sobě se totiž postavily celky SKA Petrohrad a Atlant Mytišči, včele s trenéry Václavem Sýkorou a Milošem Říhou st.

Petrohrad byl v pozici jasného favorita a téměř nikdo nepředpokládal, že by se nedostal do finále. O tom, že v hokeji je možné vše, se hokejová veřejnost přesvědčila i tentokrát. Atlant udolal ruský velkoklub a po velké bitvě zvítězil v sérii 4:3 na zápasy.

Možná právě proto se český trenér Miloš Říha st. dostal do podvědomí ruským funkcionářům a před letošní sezónou kývl právě na nabídku Petrohradu. V pozici hlavního trenéra tak vystřídal Václava Sýkoru.

Zajímavostí je, že oba trenéři si již v historii role vyměnili. Miloš Říha st. byl totiž v době svého působení v Pardubicích odvolán v polovině sezony 2007/08. Hned v následující sezóně ho na postu hlavního trenéra vystřídal právě Václav Sýkora.

Foto: www.khl.ru

Petrohrad definitivně bez Jágra

Hvězdy hokejového klubu SKA Petrohrad si podrobně představíme v jednom z dalších článků. Nyní ale jen krátce k aktuálním událostem ohledně Jaromíra Jágra.

O jeho odchodu z Omsku se spekuluje už mnoho týdnů. Zájem o elitního českého útočníka projevil mimo jiných klubů i právě Petrohrad a dlouho to vypadalo, že podpis nové smlouvy je již jasnou záležitostí.

Existovala tak velmi reálná šance, že česká hvězda by se v létě proháněla mezi hradeckými mantinely. Nakonec ale vše dopadlo jinak. Místo Jágra Petrohrad podepsal smlouvu s jedním z nejlepších norských útočníků Patrickem Thoresenem.

Aktuální informace na facebooku

Klikni a přidej se do skupiny!
Přidejte se do naší skupiny na facebooku a získávejte aktuální informace z webových stránek www.hchk.cz. Zároveň Vám nabídneme přehled těch nejzajímavějších článků z regionálních deníků nebo také videoreportáží. Neunikne Vám tak žádná informace a budete mít aktuální přehled nejen o blížícím se utkání s Petrohradem.