Zápasy
čt 10.8.2023 | Eva Šafranková

První přípravný zápas nevyšel. Hradec nestačil na Kolín 4:6

První přípravné utkání nabídlo gólové hody. V úvodní třetině bylo k vidění pět branek, z toho tři padly do hradecké klece. Mountfieldu se podařilo dvougólové manko smazat, dokonce se dostal i do těsného vedení. To mu ale dlouho nevydrželo, Kozlové totiž dokázali srovnat a až do 55. minuty se hrálo za nerozhodného stavu. O vítězi hostů nakonec rozhodla trefa Petra Moravce, jenž si připsal hattrick. Při závěrečné power-play Lvi ještě jednou inkasovali, a tak padli s partnerským klubem 4:6.

Do úvodního duelu přípravy naskočil Mountfield v brance s Tomášem Sajdlem, kterého v polovině zápasu vystřídal Jakub Tichý. Dále se představila většina nových posil. V dresu Lvů však chyběli třeba Radek Smoleňák a Matěj Chalupa, kteří si zahráli za hostující celek. Na soupisce Kozlů se objevilo i mnoho dalších hráčů s hradeckou stopou.

Kolín šel do vedení, Hradečtí museli dotahovat

Do utkání vstoupili lépe hosté, kteří měli ihned přesilovou hru. Na jejím počátku však musel být pozorný Tomáš Vomáčka, řítil se na něj totiž Oliver Okuliar, leč neúspěšně. Záhy se předvedl Kryštof Lang, jenž z kruhu trefil pravou tyčku. Z prvního gólu se mohli radovat Kozlové, když ujeli v přečíslení dvou na jednoho. Zakončení vzal na sebe Petr Moravec a zamířil přesně kolem vyrážečky – 0:1. Po delší době zahrozil i Hradec, Vomáčka po střele Radovana Pavlíka z těsné blízkosti přikryl puk do lapačky.

A následně byli domácí potrestáni. Paradoxní situaci, která nastala, by čekal asi málokdo. Kapitán Mountfieldu Radek Smoleňák hrající v tomto utkání za partnerský klub totiž z mezikruží vystřelil přesně mezi Sajdlovy betony. Lvi se nevzdávali a po necelé minutě zásluhou Michaela Gaspara ze slotu snížili na 1:2. S góly se opravdu roztrhl pytel. Kozlové opět odskočili do dvoubrankového vedení, když po skrumáži Stanislav Vrhel dorazil puk za záda Sajdla.

Svěřenci Tomáše Martince postupně zvyšovali obrátky a vytvořili si souvislejší tlak. Ten úspěšně zakončil v 17. minutě slovenský forvard Oliver Okuliar z netradiční pozice od modré čáry a vymetl všechny pavučinky ve Vomáčkově svatyni – 2:3. V závěru prvního dějství stihl kolínského gólmana prověřit Patrik Marcel a Aleš Jergl, avšak ani jednomu z nich se nepovedlo srovnat.

Lvi zvrátili vývoj utkání na svoji stranu, Kozlové však zareagovali

Prostřední dvacetiminutovku zahájili hokejisté zpod Bílé věže aktivně. Nahození Petra Kaliny ještě před bránou tečoval Jan Eberle, kotouč ale mezi tři tyče neprošel. Ani v početní výhodě se domácím skórovat nepodařilo. Velmi blízko byl Marek Zachar, jenž se ocitl v brejku. Jeho forhendovou kličku Vomáčka vystihl. Na nadcházející akci Lvů byl už však hostující brankář krátký. Patrik Marcel nahodil puk, toho se u klece zmocnil Jan Eberle, objel ji a hrací předmět umístil kolem levé tyče – 3:3.

V domácím celku došlo v polovině duelu ke střídání gólmanů. Východočeši neměli stále dost, což potvrdili i ve vlastním oslabení, které zvládli na výbornou. Patrik Marcel totiž svou pumelicí od modré rozvlnil soupeřovu síť – 4:3. Pro tohoto tvrďáka se jednalo o vůbec první gól v hradeckých barvách. Hosté se nenechali zastrašit a zvýšili tempo až se dostali znovu do přečíslení, ze kterého vytěžil Petr Moravec ranou k bližší tyči vyrovnávací branku.

Následující minuty bylo k vidění několik vyloučení. Středočeši si dokonce zahráli dvojnásobnou početní výhodu, která trvala 67 vteřin, jenže pak sami faulovali a počet hráčů se na ledové ploše vyrovnal. Naopak ve zkrácené přesilovce mohl zakončovat do poloprázdné svatyně Alex Tamáši, proti byla ale hokejka bránícího hokejisty. Do závěrečné periody se tak šlo za stavu 4:4.

Moravcův hattrick rozhodl o vítězství hostů

Na začátku třetí dvacetiminutovky se nikomu nedařilo pořádně zaútočit. Oba mančafty se spíše soustředily na obranu, což mělo za následek ne příliš atraktivní část ve středním pásmu bez výrazných příležitostí. To však postupně vymizelo a šance se tvořily na obou stranách. Jan Eberle vypálil ze slotu a na druhé straně se Petr Moravec pokusil o forhendový blafák. Tomáš Vomáčka i Jakub Tichý ale své týmy podrželi.

Na hradecké trestné lavici se v tomto duelu vystřídalo opravdu mnoho hráčů. Ačkoliv byl Patrik Marcel šestým hříšníkem, Lvi oslabení přežili i tentokrát. Zajímavou šanci si vytvořilo duo Radek Pilař a Marek Zachar, jenže druhému jmenovanému přihrávka nesedla. Na opačné straně se ukázal Kryštof Ouřada, ovšem ani tomu se nepodařilo Tichého překonat.

Nerozhodný stav trval až do 55. minuty, kdy se v početní výhodě Středočechů kotouče zmocnil Petr Moravec a trefil horní růžek. Talentovaný mladík zkompletoval hattrick a dostal Kozly do vedení 5:4. Hradečtí se snažili zareagovat, k tomu jim mohlo pomoci i vyloučení jednoho z Kolínských, ale při hře šest proti čtyřem Matěj Pinkas potrestal jejich chybnou rozehrávku a poslal puk do prázdné brány. Mountfield tedy v prvním přátelském utkání podlehl svému partnerskému klubu ze středních Čech 4:6.