Zápasy
čt 22.3.2018 | Lenka Jonešová

Tlak Hradce přišel pozdě. V pátém utkání padl 1:2 a Liberec má mečbol

K pátému utkání v sérii se Hradečtí vrátili na domácí půdu, která měla napomoci domácím hokejistům k získání mečbolu. Bílí Tygři však byli razantně proti a dokazovali to již od 2. minuty, kdy otevřeli skóre duelu. Domácím se nedařilo snad vůbec nic. Když na začátku druhé dvacetiminutovky navíc Liberečtí přidali další gól, vypadalo to zle. Hradečtí ale zvýšili aktivitu a v 50. minutě vykřesali zásluhou Rudolfa Červeného jiskřičku naděje. Ač domácí bojovali a zkusili i hru bez gólmana, více toho už nestihli a Liberci podlehli 1:2.

Oproti úternímu utkání muselo trenérské duo Sýkora – Hynek sáhnout k několika změnám v sestavě. V obraně do duelu nezasáhl bek Martin Pláněk, v útoku pak Lukáš Vopelka a Tomáš Zigo. Po zdravotních patáliích se naopak vrátili kapitán Bednář a Roman Kukumberg.

Tygrům stačilo na úvodní gól 79 vteřin

Diváci se po úvodním hvizdu ještě ani nestačili usadit na sedačky a arénou už zněla gólová siréna. Na kostce nad ledem totiž uběhlo pouhých sedmdesát devět sekund, když Liberečtí otevřeli gólový účet zápasu. Domácí ve vlastním pásmu chybovali v rozehrávce, čehož na modré po Bulířově nahrávce využil Marek Kvapil, který udělal dva rychlé kroky a přesným zásahem rozvlnil síť Pavelkovy brány – 0:1.

Hostům rychlý vstup do duelu vlil krev do žil a byli při chuti. V další nebezpečné příležitosti se například ocitl Ordoš, kterého ale na poslední chvíli odstavil jeden z hradeckých beků. Hráči Mountfieldu se snažili najít rychlou odpověď, ale jejich snaha většinou ztroskotala ve středním pásmu nebo pochybě v rozehrávce, kvůli které se jim nedařilo usadit se v útočném pásmu.

Hradečtí se trápili, kdežto hosté hráli uvolněně a s lehkostí. Důkazem toho byla i nastřelená horní tyč po Bulířově bombě. Ač poměr střel byl poměrně vyrovnaný 5:7, mnohem více rozhodně kousali Tygři z Liberce. Hokejisty Mountfieldu ale držel spolehlivými zákroky mezi třemi tyčemi Jaroslav Pavelka.

Trápení Mountfieldu pokračovalo i ve druhém dějství

Tak jako načali liberečtí hokejisté první dvacetiminutovku, tak mohli podobně začít i tu druhou. Bakoš se totiž dostal do samostatného úniku, ve kterém ho, naštěstí pro domácí celek, zastavilo postavení v ofsajdu. Poté o sobě ale dali pořádně vědět i hráči Mountfieldu. V obrovské šanci byl totiž Martin Látal, který ale nadvakrát nepřekonal připraveného Willa.

Jenže ani ne o minutu později už se z protiakce radovali Tygři podruhé. Jaroslav Vlach hledal křižnou přihrávkou přes brankoviště ještě někoho ze spoluhráčů, jenže do jeho střely si lehl Gregorc, jenž si kotouč nešťastně srazil touš do vlastní brány – 0:2. To byla pro Hradecké, kteří se dostávali do tempa, velká rána.

Hokejisté Liberce drželi Hradec pod tlakem, z čehož vyplynulo i následné oslabení Královéhradeckých po faulu Zámorského. To ale domácí zvládli a po chvíli si naopak i oni mohli vyzkoušet hru v početní výhodě, dokonce dvojnásobnou. Ani tu ale nedokázali využít a křeč domácích se stupňovala. V samém závěru ještě vyzval Bednář ke skórování Džerinše, i on ale trestuhodně minul.

Jeden gól nestačil, Mountfield padl s Tygry 1:2

Mountfield nastoupil do třetí třetiny s vědomím, že už nemá co ztratit. A to se, řeklo by se pozitivně, projevilo na jejich hře. Hradečtí hráli aktivně a snažili se ostřelovat libereckého muže v masce ze všech možných pozic. Will však i nadále zůstával nepřekonán.

V padesáté minutě ale bylo rázem v hradecké ČPP Aréně konečně živo. Jako rána z čistého nebe totiž přišla střela Rudolfa Červeného, který z levého kruhu napálil kotouč přímo na vzdálenější tyč Willovy svatyně – 1:2. Hradečtí povzbuzeni vstřelenou brankou byli při chuti a za hlasité podpory z hlediště chtěli rychle přidat vyrovnávací branku.

Tlak Hradeckých utnul až faul Smoleňáka, po kterém se domácí bránili ve čtyřech. Hru v oslabení ale ustáli a dál se tlačili za vyrovnáním. Když se ale nedaří, tak se prostě nedaří. To platilo pro Mountfield právě ve čtvrtečním utkání. Když domácí nevyužili následnou přesilovku, ani závěrečnou power-play, museli skousknout porážku 1:2.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Zápas se pro nás od začátku vyvíjel špatně, brzy jsme po chybě inkasovali první gól. Pak trochu jako by na nás padla křeč, nemohli jsme se do zápasu vůbec dostat. Můžeme být spokojeni jenom s poslední třetinou, kdy jsme se dostali do tlaku, ale bohužel jsme z toho vytěžili jenom jeden gól. Chybí nám góly z přesilovek, hlavně v dlouhé přesilovce pět na tři jsme možná mohli utkání ještě naklonit trochu víc na naši stranu. To se nám ale nepodařilo. Série pokračuje dál a prohráváme 2:3, výhoda je na straně soupeře. Teď jedeme do Liberce, kde rozhodně budeme chtít navázat na výkon z poslední třetiny a vrátit ještě sérii zpátky sem do Hradce.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Sehráli jsme velice organizovaný a bojovný zápas, který jsme pod většinu času měli pod kontrolou. Čím víc se blížil závěr zápasu, tím víc domácí tlačili. Dostal je na koně gól, kterým snížili, ale přes naši obětavou obranu, blokující hráče a skvělého Romana Willa nedokázali vyrovnat.