Zápasy
po 26.3.2018 | Klára Petrásková

Semifinále zůstává v Hradci! Bojovný rozstřel urvali Lvi 2:1 a ukončili Tygrům sezónu

Stoprocentní nasazení, kupa bojovnosti, obrovská obětavost. To vše dali Hradečtí do sedmého čtvrtfinále. A vyplatilo se! Mužstvo zpod Bílé věže se semknulo v pravý čas a v nervy drásajícím rozstřelu o všechno přetlačilo liberecké Tygry. O všem rozhodla především druhá část, kdy Hradečtí v krátkém sledu vstřelili dva rozdílové góly a soustředěnou hrou dovedli duel až do závěrečné sirény. Po roce se tak znovu na soutoku Labe a Orlice bude hrát semifinále!

Do bitvy o bytí a nebytí nastoupili Hradečtí v naprosto totožné sestavě, v níž vybojovali v Liberci vyrovnání série na 3:3. A jak se ukázalo, sázka na jistotu zafungovala beze zbytku.

Ani jeden z celků neproměnil slibné příležitosti

Hráči se ani nestačili ohřát a Liberečtí mohli vést nejen o branku, nýbrž rovnou o tři! Ihned po úvodním vhazování totiž kotouč směřoval za Rybára, kde se několik vteřin povaloval na brankové lajně. Nakonec ho v pravou chvíli objevil Červený, jenž ho okamžitě odpálil pryč. Další ze série tutovek měl na holi Ordoš, ten však pro změnu u odkryté pravé tyče tečoval puk těsně mimo.

A do třetice se na libereckou listinu šancí zapsal Krenželok, který z mezikruží napálil tyč. Východočeši však úvodní nápor i se štěstím ustáli bez inkasování a sami se poté začali osmělovat směrem do útoku. Ke slovu se zpočátku dostali především beci, když Gregorc pálil z druhé vlny z vrcholu pravého kruhu a Filip Pavlík svou dělovku jen těsně nevměstnal mezi tři tyče.

Netrefil se ani zblízka Koukal, který se na hraně brankoviště pokoušel usměrnit Červeného bekhend. A tak se aktivity ujali zase Liberečtí, jimž pomohla také početní výhoda. Rybár likvidoval nejednu nebezpečnou ránu, s většími či menšími obtížemi ale všechny dokázal zlikvidovat a po dvaceti minutách zůstal stav bezbrankový.

Odolnost brankářů zlomili Hradečtí dvěma trefami

V hradecké ČPP Aréně pokračoval i ve druhé třetině hokej plný nasazení, bojovnosti a obětavosti. Zkrátka všeho, co sedmému duelu play off sluší. K tomu všemu navíc všem přítomným, realizačním týmům, hráčům i fanouškům pořádně brnkali na nervy oba brankáři. Jak Rybár, tak Will působili jako neprůstřelné zdi a nejednou zachránili své mužstvo od inkasování.

Do více kousavých šancí se ale propracovali domácí. Červený napálil v přesilovce křížem tyč a Koukal mířil z dorážky do prázdné brány, famózním přesunutím ho však vychytal Will. Milimetry od gólu byl také Smoleňák, z levého kruhu se ale stadionem rozezněl jen zvuk nastřelené tyčky.

Pak však přišla druhá hradecká početní výhoda a kouzlo Romana Willa bylo zlomeno. Zámorského sražené nahození se odrazilo do mezikruží přesně na hůl Petra Koukala, jenž propasíroval touš do sítě mezi lapačkou a betonem – 1:0. A ze smrští dalších tutovek se před sirénou ujala ještě jedna. Radek Smoleňák precizně a jemně tečoval Kukumbergovu ránu z vrcholu levého kruhu a Lvi se dostali do vedení 2:0.

Liberec snížil, Hradec ale postup dokázal udržet!

Z poslední třetiny uběhlo jen něco málo přes minutu a Východočeši mohli svému soupeři znovu odskočit. Cingel totiž uháněl vstříc hostující svatyni v samostatném úniku a vymíchal gólmana, jenže forhendový pokus poslal do nataženého Willova betonu. Nedlouho poté se vařil led pro změnu na druhém konci kluziště.

Liberečtí totiž dlouho hráli v početní výhodě, a to jak v klasické, tak 12 vteřin v té dvojnásobné. Kombinace lítaly jejich útočným pásmem a Rybár se měl co ohánět, spolu se soustředěnou obranou ale nelehké momenty zvládl. Mountfield pokračoval v precizní obraně a pro Tygry bylo postupem času čím dál těžší pronikat přes modrou lajnu. Hostující mužstvo nemělo na co čekat a ke hře bez gólmana sáhlo už čtyři minuty před koncem základní hrací doby.

Jeden hráč navíc Libereckým pomohl, což Hradečtí pocítili dotěrnými střelami, a i když velké množství obětavě zlikvidovala obrana, ani Rybár bez práce nebyl. 22 vteřin před sirénou se však Severočeši dočkali. K dorážce se u levé tyče dostal Lukáš Krenželok a vykřesal hostům jiskřičku naděje – 2:1. Ta ale definitivně zhasla spolu se závěrečným hvizdem a většina plné ČPP Arény mohla propuknout v radost. Hradec je totiž po roce znovu v semifinále, v němž vyzve třinecké Oceláře!

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Liberec do zápasu vletěl daleko agresivněji a vytvořil si tutové šance, ze kterých naštěstí žádná branka nepadla. Postupně jsme se zvedali, tak od poloviny třetiny jsme hru vyrovnali. Ve druhé třetině už jsme hráli velmi dobře a šli do dvoubrankového vedení, což v takovém zápase dělá hrozně moc. Věděli jsme, že Liberec do toho pak půjde po hlavě, a snažili jsme se tomu čelit co nejjednodušší hrou. Dařilo se nám to dlouho, měli jsme nějaká oslabení, ale kluci je zvládli výborně. Libereckých přesilovek jsme se přitom obávali. Liberec zase ukázal velkou sílu v tlaku a při hře bez gólmana vstřelil kontaktní branku, naštěstí už zbývalo hodně málo času a výsledek jsme udrželi. Jsme velice rádi. Série byla nesmérně náročná, zápasy vyrovnané. Výsledkově jsme vykopli dobře, ale pak přišla třízápasová šňůra proher, což pro nás bylo psychicky velmi náročné. Důležité bylo, že jsme zvládli šestý zápas v Liberci, a dneska už to bylo kdo s koho. Myslím, že oba týmy si za tím šly stejně a my jsme byli tím šťastnějším.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Viděli jsme opět extrémně vyrovnaný zápas, stejně jako celou sérii. Na začátku jsme měli dvě tři tutové šance, které jsme neproměnili, což ovlivnilo úvod zápasu. Věděli jsme, že Hradec nás může porazit v přesilových hrách, což se také stalo, potrestaný byl faul na Lakatoše. Nevěřím na štěstí a smůlu, Hradci se odrážely kotouče, takže si myslím, že tomu po celou sérii šel naproti o trochu víc než my. A tím nemyslím nic mezi řádky, myslím výkon hráčů na ledě. Blahopřeju Vaškovi a přeju Hradci hodně štěstí do dalších bojů.