Zápasy
ne 1.12.2013 | Martin Voltr

Plzeň rozhodla šlágr kola v přesilovkách a stáhla hradecký náskok na dva body

Zápasové menu

První polovinu základní části uzavřeli hradečtí hokejisté soubojem na ledě třetí Plzně. Přestože inkasovali rychlý gól, jejich výkon šel postupem času nahoru a hlavně ve třetí třetině sahali po vyrovnání. Nevyužili však dlouhou přesilovku pěti proti třem, naopak druhý gól indiánů v početní výhodě utkání rozhodl. Výhrou 2:0 se Plzeň přiblížila hradeckému týmu na odstup dvou bodů.

Nepříjemná rána do vazu v samotném úvodu

Už i s velezkušeným centrem Josefem Marhou naskočili hokejisté Mountfieldu HK do duelu v Plzni. Nezačal pro ně ale vůbec dobře. Hned po minutě a půl putoval na trestnou lavici Peter Frühauf a pouhých jedenáct sekund stačilo domácím na využití přesilovky. Tvrdu ránu obránce Slováka vyrazil Pavel Kantor do strany, kde ale číhal připravený Tomáš Vlasák, jenž bez potíží dorazil puk do prázdné – 1:0.

Indiáni byli po bleskovém gólu na koni. Jeden z mála světlých momentů Hradce měl na svědomí Tomáš Mertl, který ovšem ze strany nepřekonal Machovského vyrážečku. Jinak bylo mnohem víc nebezpečných situací k vidění v brankovišti Pavla Kantora.

Hradecký brankář měl velké štěstí při nečekaném nahození Radka Dudy z nulového úhlu, kotouč ale zůstal pod jeho betony a před brankovou čarou. Ve druhém oslabení se Kantor vyznamenal proti Dudově střele z mezikruží a pak měl štěstí, že do Vlasákovy dorážky, která mohla znamenat stejnou pohromu jako ve druhé minutě, vložil hokejku jeho obránce. Plzeň svůj tlak v druhý úder neproměnila.

Hradec se zvedl a začal hrozit

Po návratu ze šaten to ovšem byla jiná káva. Najednou se o něco víc dopředu tlačili Hradečtí a svou chuť mohli potvrdit v přesilové hře, ta jim však vůbec nevyšla. Až po jejím skončení převedli nádhernou kombinaci na jeden dotek Podlešák s Červeným a Škodou, jenže střela posledního jmenovaného zaplula těsně vedle tyčky.

Přečíslení druhé hradecké formace pak skončilo jen nevýraznou Kvetoňovou střelou. A tak se ke slovu dostali zase plzenští hokejisté. Ve 33. minutě se dostali do obrovské šance Lev s Kratěnou a Pavel Kantor musel děkovat své tyčce, že ho uchránila před inkasováním.

Hradec se však nenechával zahanbit, ve druhé třetině domácí tým přestřílel. Elitní útok se musel na deset minut obejít bez Tomáše Mertla, jehož protesty se nelíbily sudímu Lacinovi. O vzruch se tak postaral obránce Martin Pláněk, jehož tečovaná rána proskákala ke štěstí domácího brankáře jen těsně mimo. Výkon Mountfieldu z druhé části byl do posledních dvaceti minut rozhodně velkým příslibem.

Kdo nevyužije přesilovku 5 na 3, nemůže vyhrát

A vzestup Východočechů opravdu nebyl náhodný! Hned v prvním střídání třetí třetiny zaklepal na vedení domácího celku Jiří Šimánek, Hradec byl všude o krok dřív. Ve 45. minutě dostal obrovskou šanci srovnat, když hrál hned minutu a 40 sekund v pěti proti třem! Důležitý moment ale nezvládl, za chvíli přibzrdil jeho tlak vlastní faul. Až když bylo na ledě víc místa, prohnal se po křídle do gólové šance Martin Podlešák, který však netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Kromě nevyužité možnosti musela hradecké trenéry mrzet ztráta obránce Petera Frühaufa, který po Hollwegově zákroku zamířil do nemocnice.

Domácí výběr se vzápětí zvedl a donutil hradecký výběr ke dvěma faulům. Ten první ještě zůstal bez potrestání, jenže poté už Mountfield inkasoval. Přesně v čase 53:00 nedal povedenou ranou Kantorovi šanci Vojtěch Mozík a druhou využitou přesilovkou se Plzeň dostala už na dosah vítězství – 2:0.

Od té doby už Škodovka kontrolovala hru. Poslední naděje pro hradecké barvy přišla po faulu domácích čtyři minuty před koncem, jenže Východočeši především Květoňovou střelou vedle prázdné brány podtrhli své nepovedené představení v početních výhodách. Právě tyto situace rozhodly o plzeňském triumfu s čistým kontem.