Zápasy mládeže
út 21.10.2014 | Adam Janeček, Martin Voltr

Pardubice ve druhém derby oplatily starším dorostencům porážku

Stejný scénář, jen bohužel v zrcadlovém provedení. Starší dorostenci v úterý nastoupili k odloženému druhému derby proti Pardubicím a o všem rozhodla už pátá minuta. Soupeř v ní vstřelil jediný gól utkání, aktivnější Královští lvi se koncovkou protrápili a prohráli 0:1. Po polovině základní části tak na první čtyřku ztrácejí pět bodů a čeká je hodně tvrdá práce, aby se do ní vrátili.

Pardubice šly brzy do vedení

Královští lvi vstoupili do utkání mírnou herní převahou, která se zúročila hned v první minutě sólovou akcí Františka Hnika. Ten se prokličkoval až před brankoviště Patrika Červeného, jenž střelu z bezprostřední blízkosti vychytal. Znenadání však první gól utkání vstřelili hosté, kteří se po střele Dominika Duška a dorážce Matěje Krejčíka ujali vedení 1:0.

Pardubice se následně dostaly do dvojnásobné přesilovky, z níž ale vytěžily několik bezvýznamných střel a ne zrovna větší převahu. Hosté si poté svoji defenzívu pohlídali a nepouštěli Hradecké do větších šancí, a to ani v přesilových hrách, ve kterých si Lvi připsali též pár bezvýsledných střel. Výraznější šanci na straně domácích měl pouze Martin Hejna v 15. minutě, když našel mezeru mezi soupeřovými obránci, ale samostatným nájezdem svému týmu gólově nepomohl. Na konci první části tak Pardubice odcházely do kabin s větším potěšením.

Ani řada vyloučení neroztrhla pytel s góly

Úvod druhého dějství lépe vyšel hostujícím hráčům, kteří se při kontaktu s pukem jevili jako jistější družstvo. Trávili více času v pásmu domácích, jejich hra však nenabídla žádný zajímavý moment. Situace se zdramatizovala až v půli třetiny, kdy se Hradec dostal do početní převahy a vydobyl si několik střel v podání Daniela Liera, Radovana Pavlíka či Davida Chalupy. Pardubice zase zavařily domácí přesilovkové formaci nečekaným protiútokem, kdy neměl daleko ke skórování Adam Růžička.

Zajímavý moment nastal ve 35. minutě, kdy mohl za záda Dominika Groha dorážet David Voženílek, ten ale šanci neuchopil za pačesy a po krátké šarvátce se vylučovalo na obou stranách. Ve čtyřech se hrálo i po dalších vyloučeních, nikdo z hráčů na ledě však nedokázal skórovat. Rozhodčímu Karešovi se pak utkání začalo vymykat z rukou, když neodpískal jasné fauly na domácího Pavlíka a hostujícího Ružičku, nicméně na skóre to vliv nemělo.

Hradecké šance ke zvratu nepomohly

Lvům se na začátku třetí třetiny lepila smůla na paty. Do gólové šance se dostal Radovan Pavlík, jenž pálil z mezikruží po přihrávce Davida Chalupy. Jeho střela však pardubickou svatyni minula a nedopomohla Lvům ani v následném tlaku. To se jim po několika minutách stalo téměř osudným, když po chybě beků pálil neúspěšně z mezikruží Josef Horyna, a přichystal tak svému týmu další příležitostný tlak.

Kuriózní situace nastala v přesilové hře v 50. minutě, když po střele Davida Chalupy vylétl puk nad hlavu Patrika Červeného, jenž téměř jistý gól Hradeckých odvrátil odpálením kotouče ramenem. Lvům se snažil ještě vypomoct Kryštof Hroudný, jehož střela v přečíslení dva na jednoho nakonec minula bránu. Hradci poté nepomohl ani silně vybudovaný tlak, při kterém neměl možnost sehrát hru bez gólmana, ani v posledních vteřinách nadějné přečíslení dva na jednoho. Hosté tak na oplátku přichystali hradeckým borcům stejný výsledek, kterým v prvním vzájemném derby Královským lvům podlehli.

Jiří Slabý (Královští lvi Hradec Králové):
Myslím, že jsme po většinu utkání byli lepším mužstvem, dostávali jsme se do šancí, ale ty se nám nedařilo proměnovat. Po hrubé chybě jsme dostali gól, který nakonec rozhodl. Klukům se nedá upřít snaha, bojovali a dřeli, ale chyběl nám ten kousek, který by rozhodl. Hodně nám chyběl Tomáš Zahradník, který to v první lajně umí dát, ale nepřidala se další lajna, která by dala góly. To je chyba, střelecky jsme selhali. Potřebujeme, abychom se dali hlavně zdravotně dohromady a po nemocích dohnali kondici. Kluci sice přišli, snažili se trénovat, ale každý trénink jim sebere nějaký kus energie a tu potřebujeme nějakým způsobem dobít. Ale v tomhle zápasovém rytmu úterý – pátek – sobota se strašně těžko dobíjí.

Miroslav Vybíral (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice):
Jeli jsme s tím, že jsme chtěli jakkoli vyhrát, protože se hrálo o šest bodů. Jsem rád, že Pardubáci mají taky srdce a že jsme zápas odbojovali. Nebylo to moc hezké, ale zvládli jsme to jako tým. Není našim cílem hrát obrannou hru a vyhrávat na jeden gól, máme spoustu tvořivých hráčů. Ale dneska nám šest hráčů chybělo. Jsem rád, že si kluci můžou prožít vítězství, protože minule jsme v Pardubicích taky byli maličko lepší a nedali jsme žádný gól. Tentokrát se to otočilo a jsem rád, že jsme srovnali krok a skóre. Jsme před Hradcem o pět bodů, a to je důležité.