Zápasy
ne 19.10.2014 | Lukáš Štěrovský

Dřina a tuhý boj. Hradec udolal Vítkovice po nájezdech

Druhý tým z Moravy krátce po sobě přivítali na svém ledě hradečtí hokejisté. Vítkovice se, stejně jako Kometa, nenacházejí v ideálním rozpoložení, o to těžší práce na Mountfield čekala. Hradec ale potvrdil, že má dobré třetí třetiny, srovnal stav zápasu a dotáhl ho až do nájezdů. V nich Východočeši díky podobným brankám Kudrny a Šimánka získali tři body a posunuli se na druhé místo extraligové tabulky!

Hradečtí trenéři provedli v sestavě několik změn. Do sestavy se vrátil Collin Valcourt, poprvé v této sezóně nastoupil Tomáš Rousek. Oproti poslednímu zápasu chyběli Lukáš Nedvídek s Tomášem Pospíšilem. Do branky naskočil od první minuty Ondřej Kacetl.

První trefa v extralize pro Petra Beránka

Vítkovice si hned si od začátku zápasu začaly vytvářet šance a Ondřej Kacetl se tak měl v brankovišti co ohánět. Hned jednu z prvních střel ale zastavila až síťka za jeho zády. Peter Húževka si šikovně najel do prostoru za brankou, z něhož vyslal pas na Ondreje Šedivého, který se dokázal uvolnit a střelou na lapačku poslal hosty do vedení – 0:1.

Následující pasáž moc hokejové krásy nenabídla, hokejisté obou týmů se do vážnějších šancí dostávali spíše sporadicky, hrálo se převážně ve středním pásmu a podél mantinelů. Ojedinělou možnost měl k dispozici Martin Pláněk, který se dostal k dorážce do odkryté branky, avšak střelu zablokoval jeden z vítkovických obránců.

Už se zdálo, že hosté půjdou do kabin s vedením 1:0, jenže třináct vteřin před koncem se k odraženému kotouči dostal Petr Beránek, který zametl puk za Šindeláře, čímž srovnal skóre zápasu – 1:1. Jednalo se vůbec o první extraligovou branku toho hradeckého hráče.

Hosté znovu odskočili na rozdíl jedné branky

Vyjma začátku prostřední periody, v níž se ukázali Vítkovičtí jako aktivnější, to když Vladimír Svačina nadvakrát zkoušel své štěstí, se druhé dějství neslo ve stejném duchu jako úvodní třetina.

Z letargie probral diváky snad jen střelec Šedivý, který ale svou druhou velkou šanci neproměnil. Na opačné straně se pak v akci blýskla trojice Kukumberg–Vašíček–Dej a dvojice Skokan–Pláněk. Ani jedna z těchto akcí ale gólem neskončila.

Ten dokázal vsítit až Ondrej Šedivý, když podruhé překonal Ondřeje Kacetla, opět po nahrávce Petera Húževky, střelou na vyrážečku – 2:1. Hned vzápětí mohl srovnat Roman Kukumberg, jenže to by střela, kterou na branku hostí vyslal z takřka samostatného úniku, nesměla skončit na tyči.

Brzy po skončení první přesilovky Mountfieldu se mohl prosadit znovu Beránek, ale na kotouč, pohybující se mimo dosah brankáře hostů, nedosáhl. Zbytek třetiny rozmělnil velký počet faulů, skóre se už nezměnilo.

Hradec se vyrovnání přece jen dočkal

Hradec Králové, věrný svému zvyku obracet utkání v poslední třetině, tentokrát uspěl jen napůl. Svoji šanci nejprve neproměnil v přesilovce čtyři na tři René Vydarený, o chvíli později se nadvakrát, už v plném počtu, neprosadil Jaroslav Kudrna.

Jenže vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat. Odražená střela se dostala na hůl Davida Skokana, a ten věděl, co si s ní a odkrytým prostorem počít – 2:2. Hradec si vzápětí začal tvořit stálejší tlak, jenž vyústil v několik šancí, nicméně na skóre to nic nezměnilo. Zápas tak dospěl do prodloužení.

Druhý bod díky preciznímu blafáku Šimánka

Hned z jeho kraje se málem prosadil Martin Pláněk, jehož střela se odrazila tak nečekaně, že nechybělo moc a skončila za zády přesunujícího se Filipa Šindeláře. Ve stejné části výstroje brankáře hostí zůstala zachycena taktéž Skokanova teč. I rána švihem Rastislava Deje se neujala jako gólová.

Ondrej Šedivý mohl v samostatných nájezdech zkompletovat hattrick, ten mu však překazil v následující sérii Jaroslav Kudrna. A co hůře pro vítkovické hráče, svůj nájezd po kličce do bekhendu proměnil i Jiří Šimánek, čímž rozhodl o výhře a dvou bodech pro východočeský tým. Mountfield se díky tomu posunul v tabulce před Pardubice na druhé místo!

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Na Vítkovice jsme se připravovali a věděli jsme, že nepřijede tým, který nám to dá zadarmo. Víceméně jsme až v posledních dvaceti minutách dostali nějaký drift. Dvě třetiny se nám moc nepovedly, dali jsme šťastný vyrovnávací gól na 1:1, potom na 2:2. Dlouho jsme se museli hledat a šlapat, než jsme měli posledních dvacet minut jakž takž pod kontrolou. Dva body bereme s velkou pokorou.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel):
Pro nás jsou teď všechny zápasy těžké, samozřejmě i ten dnešní, neboť potřebujeme bodovat. Mrzí mě trošku, že jsme neudrželi stav 2:1 do konce. Nájezdy jsou už samozřejmě loterie. Ale i tak se musíme vícekrát prosadit. Bod jsme získali, ale se ziskem tohoto bodu není spokojenost.