Zápasy
pá 30.1.2015 | Jan Vavřina

Derby je letos potřetí naše! V prodloužení rozhodla paráda Jiřího Šimánka

Třiačtyřicáté kolo Tipsport extraligy opět nabídlo jeden z nejprestižnějších zápasů v české nejvyšší soutěži – východočeské derby! Hradec do zápasu nevstoupil vůbec dobře a první polovinu utkání se víceméně bránil. Na konci této pasáže se prosadili domácí, Mountfield si ale nechal odpověď na začátek třetí třetiny. Utkání letos poprvé dospělo do prodloužení, v něm rozhodl úžasným hokejovým momentem Jiří Šimánek!

Trenérské duo Draisaitl–Kučera nepřivezlo do města se Zelenou bránou zraněného René Vydareného, do první obrany se tak postavil Karel Plášil. Poprvé se v derby představil Ondřej Kacetl a hned byl velmi důležitou postavou prestižního mače.

Střely 17:7, trestné minuty 4:38, to hlavní ale 0:0

Hradečtí se v první třetině dostali v rovnovážném počtu hráčů k domácí brance jen během prvních střídání, hned totiž následoval tlak Pardubic z důvodu mnoha vyloučení hostů. Už v polovině třetí minuty šli navíc do tří. Domácí se ale k větší šanci nedostali, teč Jana Starého za Ondřejem Kacetlem neskončila.

Jen co se Mountfield ubránil a začínal vyrovnávat hru, přišla další vyloučení. Nejprve dvouminutový trest, poté na pět minut a do konce utkání po ataku Romana Kukumberga. Hradecká obrana ale i s notnou dávkou štěstí odolala. Tomáši Zohornovi stačilo přehodit zblízka Kacetlův beton, hradecký gólman ale i z tohoto souboje vzešel jako vítěz.

První branku zápasu měl na holi Petr Sýkora, jeho bombu ale v ponechané výhodě dokázal Kacetl hranou lapačky vyrazit. Pardubice měly i nadále jasnou územní i střeleckou převahu, na střely skončila první část 17:7, na branky ale 0:0.

Skvělý Ondřej Kacetl držel Hradec nad vodou

Do druhé části vstoupili Hradečtí mnohem lépe. Dali si pozor na zákroky na hraně pravidel a hned z toho bylo několik útočných výpadů. Při jednom takovém to zkusil Jiří Šimánek zleva, trefil jen Kristanovu lapačku.

To že budou určovat obraz hry přesilovky, potvrdila také druhá třetina. První faul Tesly znamenal první větší tlak Mountfieldu v zápase, do nebezpečnějšího zakončení se Hradec neprokombinoval. Skóre se poprvé měnilo 13 vteřin před půlkou zápasu. Nahození Lukáše Radila tečoval Jiří Cetkovský, Kacetl nedokázal zareagovat a propadlo mu mezi betony – 1:0.

V dalším průběhu druhé části to byl právě hradecký muž v masce, který byl nejvíce vidět. Skvěle reagoval na nebezpečné střely, několikrát se dokázal bleskurychle přesunout, třeba proti zakončení Sýkory. Hradec mohl srovnat po nahození Dietze, jenže žádný z jeho spoluhráčů neměl k volnému puku před brankovištěm blízko.

Vzrůstající výkon Hradce pokračoval

Týmu Petera Draisaitla se podařilo srovnat ve 42. minutě. Rudolf Červený obkroužil hostující bránu a bekhendem našel skvěle Dávida Skokana, který doklepl puk za Kristana – 1:1. Hradec vstřelená branka nakopla, od té doby byl o něco lepším týmem.

Vedoucí trefu Lvů měl na holi Tomáš Mertl, Kristan se ale blýskl parádním skluzem. Ondřej Kacetl v brance oproti předchozím částem zase tolik práce neměl, to slovinský gólman na druhé straně se musel mít na pozoru mnohem častěji.

V závěru třetiny se oba týmy spokojily s jedním bodem, a tak se poctivou hrou prezentovaly hlavně obě obrany, zápas do nastavení skutečně došel.

Hradecký kapitán to vzal na sebe

Z prodloužení uteklo jen 68 vteřin a bylo hotovo. Jiří Šimánek se nádherně prokličkoval až před Kristana, kterého překonal bekhendem. Rozhodl tak východočeské derby ve prospěch Hradce, který ho vyhrál potřetí v sezóně!

Po zápase došlo na zaslouženou děkovačku, kterou si užil i Karel Pilař, který odehrál za Hradec poslední zápas v letošní sezóně, neboť se bohužel vrací na žádost Sparty do svého mateřského klubu.

Zkušenému obránci poděkoval za jeho služby také generální manažer klubu, Aleš Kmoníček. „Karlovi jsem po zápase za jeho působení u nás poděkoval. Jeho zkušenost nám velice pomohla. Třeba se Karel v budoucnu ještě v hradeckém dresu objeví,“ nechal se slyšet Ale Kmoníček.

Miloš Říha st. (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice):
Zápas se rozhodl v první třetině, ve které jsme měli využít přesilové hry. Hradec při našem náporu nestíhal a hodně fauloval. Od druhé třetiny se hra vyrovnala, neboť jsme mužstvo trochu zabrzdili, takže jsme si nevytvořili tolik šancí. Do třetí třetiny jsme vstoupili strašně, asi jsme měli strach, a Hradec byl jasně lepší. Vyrovnání podle mě padlo z metrového ofsajdu. Od poloviny zápasu se začaly zákroky posuzovat úplně jinak. Hradec hrál na hranici faulů. I takové utkání ale musíme doma zvládnout.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Zápas jsme začali v oslabení, museli jsme bránit přesilovky soupeře, logicky jsme se tak v první třetině k ničemu nedostali. Postupně jsme se ale začali formovat a ve druhé části už jsme měli nějaké ofenzivní akce. Chyběl ale někdo, kdo by šel do branky a šance zakončil. Ve třetí třetině jsme přebrali režii na naši stranu a měli jsme blíže k vítěznému gólu. Naše převaha pak vyústila k rozhodující brance v prodloužení.